Як не скривдити колегу похвалою?
Невміння приймати компліменти й адекватно реагувати на похвалу для нашої країни аж ніяк не рідкість. Досить часто люди мають занижену самооцінку та не відчувають свого внеску в те або інше досягнення. Будь-яке усне схвалення в такій ситуації може бути сприйняте як лестощі або знущання. Щоб попередити подібну реакцію, варто, по-перше, бути максимально щирим, а по-друге, висловлювати схвалення в правильній формі.
Образу може викликати похвала у формі порівняння з іншим співробітником. Якщо вам так хочеться провести паралель, виберіть для порівняння відому особистість. Однак і тут потрібно бути обережним. Наприклад, якщо ви хочете похвалити колегу за стратегічний талант, його можна порівняти як з Макіавеллі, так і з Наполеоном, в залежності від того, хто йому ближче. Порівняння з видатним історичним персонажем може підлестити співрозмовникові, а от фрази типу «Ти такий молодець, майже як Іванов» скоріше спровокують негативне відношення як до промовця, так і до того чудо-співробітника, з яким порівнюють адресата похвали.
Можна також проводити порівняння в безособовій формі. Наприклад, припустимо сказати «Відділ продажів - молодці, але покупки поки лідирують». Таке висловлення може підтримати дух змагання, але при цьому звучить необразливо, оскільки не стосується особистісних якостей. Багато великих компаній, які стимулюють здорову конкуренцію серед працівників, у цьому досягли успіху: їм вдається створювати конкуренцію, не породжуючи ворожнечі.
Похвала за особистісні якості замість схвалення конкретних вчинків і успіхів також може викликати негативну реакцію. Якщо ви хочете щиро похвалити людину, крім простого «молодець» або «розумник» потрібно додати, чим саме співробітник заслужив такий похвальний відгук. Якщо ж конструктивного уточнення не буде, ваше схвалення може викликати образу, оскільки людина буде почувати себе в ролі дитини.
Ще один розповсюджений вид двозначної похвали - похвала із застереженнями. Взагалі похвала із часткою критики цілком припустима, однак фрази типу «ти, звичайно, молодець, але» найчастіше залишають негативний осад, оскільки друга, тобто негативна частина фрази запам'ятовується краще та може звести нанівець ефект від компліменту. Через особливості сприйняття краще перевернути фразу - спочатку дати трохи розумної критики, а потім похвалити.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6325
5229
234
8
241
9
421
91
235
7
Робота в Володарськ-Волинському
247
7
241
7
402
80
268
20
227
5
230
6
268
31
226
5
342
58
246
17
230
6
236
5
248
11
231
10
226
5
225
5
240
5
232
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Житомирі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26500 грн.
Jobs.zt.ua
- 8320 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...