16 підказок для успішної співбесіди
Отже, ви розіслали резюме в різні фірми або опублікували його на одному з інтернет-сайтів. Довгоочікуване запрошення на співбесіду означає ні що інше, як відкрито виявлену зацікавленість підприємства у вашій кандидатурі.
З цього моменту перед вами стоїть конкретне завдання не розчарувати потенційного роботодавця і довести йому, що він не помилився у своєму первісному виборі. Про те, як важливо підготуватися до майбутнього співбесіди, написано так багато, що ця тема могла вже набриднути. Проте психологи стверджують, що якщо прислухатися до шістнадцяти радам, наведеним нижче, є шанс успішно пройти співбесіду при влаштуванні на роботу в будь-яку фірму.
1. Знання - сила
Німці кажуть: «Той, хто добре інформований, наполовину переміг». Вже в першій телефонній розмові не бійтеся дізнатися якомога більше про фірму, представники якої хотіли б з вами зустрітися. Якщо у ваші завдання не входить займатися мережевим маркетингом, запитаєте про це відразу і не поспішаєте записуватися на співбесіду. Поцікавтеся, чи є в Інтернеті інформація про підприємство. Якщо ні, не соромтеся з'ясувати, що являє собою фірма, як довго вона існує, чим займається, чим викликана поява нової вакансії, чи йде мова про організацію нової структури, вона динамічно розвивається або просто старий співробітник з якої-небудь причини покинув робоче місце.
Зайве нагадувати, що розмова необхідно вести доброзичливо, а не у формі допиту або методичного вивудження інформації. Ваше завдання - з перших кроків проявити свою зацікавленість. Добре, якщо у фірми є свій сайт - на ньому можна почерпнути багато відомості. Але не обмежуйтеся тільки цим. Подивіться всю наявну періодику. Іноді окремі публікації дають набагато більше, ніж офіційні джерела. Важливо тільки вміти читати між рядків, намацати проблему і проаналізувати її. У будь-якому випадку додаткові знання ніколи не завадять. Уявіть, що ви є на співбесіду в успішну фірму (вона пишається своєю популярністю і останніми досягненнями, та й чимало вклала коштів, щоб себе розрекламувати), не маючи жодного уявлення про її існування. Ефект, який ви справите своєю некомпетентністю, очевидний.
2. Можливі питання - можливі відповіді
Перед співбесідою ще раз уважно перечитайте резюме, подивіться характеристики і дипломи, які ви маєте намір узяти з собою. Розберіться, які пункти в них можуть викликати питання у людини, яка, можливо, вперше знайомиться з вашими документами. Не зациклюватися лише на поганих оцінках в атестатах, дипломи, сертифікати або на перервах у трудовій діяльності. У Росії поки не надають цьому фактору такого великого значення в силу деяких специфічних особливостей нашої країни. Всім добре відомо, чого деколи стоїть червоний диплом. А от у Німеччині, наприклад, роботодавці не без підстав вважають, що хороші навчальні показники свідчать про працьовитість, здоровому честолюбстві і прекрасною мотивації здобувача. Там відмінникам віддають явну перевагу.
Подумайте, як пояснити перерви в роботі або часту зміну трудової діяльності, що ви можете розповісти про свій попередній досвід, хобі і навіть як ви відповісте на питання про ваші уподобання в літературі і кіно (він теж можливий). Врахуйте, що вас якоюсь мірою будуть ідентифікувати з названої улюблену книгу або фільму.
3. Як ви себе подаєте, так вас і сприймають
Співбесіда - це нелегке випробування, але в цей день ви зобов'язані відчувати себе впевнено. Спробуйте напередодні зміцнити ваше самосвідомість, згадавши, наприклад, те, що ви вже зуміли досягти в житті. Змоделюйте розмову з майбутнім опонентом, що ставлять вам досить критичні питання. Постарайтеся тактовно довести йому, що саме ваша кваліфікація відповідає передбачуваної посади. Чи не зубрите можливі відповіді напам'ять, така прихильність до тексту буде тільки заважати, але повторіть кілька варіантів міркувань на особливо делікатну тему.
Домашні заготовки часом непогано виручають в складних ситуаціях. Запізнілі репліки «зі сходів», коли вже вдома в голову починають приходити вдалі відповіді, полегшення, як водиться, не приносять.
4. «Одяг робить людину»
Ця німецька прислів'я звучить куди категоричніше, ніж наша «По одягу зустрічають ...». Продумайте заздалегідь свій наряд, в якому ви маєте намір з'явитися на співбесіді. Стандартний Dresscode не існує, однак ви повинні добре уявляти собі, в яку установу ви прямуєте. Той стиль, який прийнятний у банках, страхових компаніях та інших офіційних установах, не завжди сприймається у творчих організаціях, на виробництві і т. д. У будь-якому випадку одяг має бути зручним. Ваші думки в день співбесіди не повинні концентруватися тільки на одній проблемі - коли ж, чорт візьми, можна буде зняти ці тісні туфлі! Будь-яку нову річ треба випробувати хоча б один раз, щоб зрозуміти, наскільки вам в ній вільно і комфортно, не мнеться вона. Постати перед світлими очима роботодавця в зжовані костюмі - задоволення не з приємних. Стримайте і своє прагнення виглядати шикарно. Всі ми люди, і майбутній шеф також не позбавлений людських слабкостей. На тлі вашого розкішного сукні від Армані він явно буде відчувати себе не в своїй тарілці. Ви можете дозволити собі виглядати такою собі примадонною, коли самі будете шефом. Але й надмірне бажання здаватися скромнішими не дасть бажаних результатів, це знижує ваші шанси. Ви повинні справити враження процвітаючого, доглянутого людини. Довге волосся у чоловіків, неакуратні зачіски у жінок, невиправдане відсутність косметики або, навпаки, надмірний макіяж, викликають прикраси або занадто настирливий запах парфумів - все це буде витлумачено на співбесіді не на вашу користь.
5. Точність - ввічливість королів
Пунктуальність при появі на співбесіді - одна з вищих заповідей. Тому, хто запізниться, з великими труднощами доведеться долати виникло упередження. У Росії іноді відносяться до цього з розумінням, але за кордоном це самий серйозний промах. Там вважається хорошим тоном з'являтися на співбесіді за десять хвилин до призначеного часу, і ніякі посилання на пробки в дорожньому русі не спокутують провини. Час у всіх обмежена, і спізнився претендент карає, перш за все, себе.
6. Вирішальні секунди
Учені вже давно з'ясували, що перші десять секунд зустрічі є вирішальними для того, щоб визначити, симпатичний вам людина чи ні. Отже, виходите з того, що у вас практично є тільки 10 секунд, щоб сподобатися і спонукати роботодавця зробити вибір на вашу користь. Ви повинні справити хороше перше враження. Виправляти що-то згодом буде дуже складно. Тримайтеся дружелюбно, розкуто, але не розв'язно, відкрито дивіться своєму співрозмовнику в очі (зрозуміло, не застиглим поглядом), почекайте, поки вам простягнуть руку, міцно потисніть її, але не намагайтеся її здавлювати (мова йде про чоловіків). Зберігайте з перших хвилин дистанцію, тримайтеся на певній відстані. Навіть тіснота в приміщенні не може служити виправданням. В іншому випадку ви просто розбудіть агресію у співрозмовника.
7. Легке початок
Сценарій багатьох співбесід починається з короткого обміну привітаннями, питань щодо погоди, чи легко вам вдалося знайти фірму, як ви добиралися і т. д. Після чого, власне, повинен піти ваш монолог на тему: «Мій шлях професійного становлення». З одного боку, треба постаратися акцентувати увагу на суттєві факти трудової біографії, з іншого боку - надто не занудствовать. Слідкуйте за своїм співрозмовником - він може відверто нудьгувати від занадто докладної розповіді.
8. Не втрачайте сторонніх деталей
Цілком зрозуміло і можна пояснити, що під час співбесіди ви нервуєте і зосереджені лише на своїй темі. І все-таки постарайтеся тримати в полі зору сторонні деталі. Іноді вони можуть зіграти дуже важливу роль. В одну з фірм з підбору персоналу як-то звернулася директор однієї німецької міської бібліотеки. Під її керівництвом працювали 18 амбітних жінок. Треба зауважити, що в Німеччині, та й у багатьох інших країнах, професія бібліотекаря не відноситься до розряду непрестижних, як, наприклад, в Росії. Всі бібліотекарки були справжніми професіоналами, розумними, освіченими, давно працювали в цій бібліотеці, але всі мали огидними характерами. Вони ніяк не спілкувалися між собою, об'єднуючись лише в одному - рішуче виживали кожного нового співробітника будь-якої статі. Менеджер з підбору персоналу запросила на співбесіду одну російську жінку з підтвердженим в Німеччині дипломом бібліотекаря, свідомо знаючи, що вона не володіє комп'ютерної бібліотечної програмою, та і для гуманітарних областей бажаний був співробітник, який є носієм мови. Крім різних задуманих психологічних прийомів менеджер встановила крісло дуже високо, так що претендентка під час розмови повинна була сильно підніматися над співрозмовниця. Була осінь, на вулиці йшов сильний дощ. Увійшла жінка, мило й тихо привіталася. Їй запропонували повісити плащ на вішалку. Претендентка кілька забарилася. Вішалка була тільки одна, і на ній красувався сліпуче білий плащ директриси. Повісити знизу або поверх нього свою намоклі від дощу куртку жінка не наважувалася. Вона залишила її на ручці дверей і підійшла до крісла. Присіла. «Ну, давайте поговоримо», - запропонувала директриса. «Давайте, - погодилася жінка, - тільки я, з вашого дозволу, трохи опущу крісло, - якось ніяково дивитися на вас з висоти». Задавши кілька коротких професійних питань, директор повернулася до менеджера і тихо сказала: «Не будемо тягнути час. Я беру її. Комп'ютерну програму вона через місяць освоїть, знання мови прийде з часом, а все інше, що мені треба, у неї є ».
9. Говоріть правду
Після того як кандидат розповість про себе, провідну роль у подальшій розмові бере на себе потенційний роботодавець. Слухайте уважно його запитання, які найчастіше вони бувають стандартні. Відповіді повинні бути добре продумані заздалегідь. Намагайтеся бути правдивими. Не варто розповідати казки, якщо ви відчуваєте, що профіль передбачуваної роботи не зовсім відповідає вашої кваліфікації. Краще відразу і чесно обумовити заздалегідь, що вам буде потрібно час, щоб увійти в курс нової справи. І не співаємо про свої заслуги і досягнення. Цілком можливо, що про вас вже навели довідки на колишньому місці роботи. Буде дуже ніяково, якщо не все відповідає дійсності.
10. Умійте ставити запитання
Професійний керівник відділу персоналу веде чітко структурований розмову і чекає від вас точних, недвозначних і чесних відповідей. Але й розумними питаннями ви можете підняти свої шанси. Намагайтеся не ставити їх, починаючи зі слова «чому» - це завжди таїть у собі приховану критику. Краще використовувати слова «хто», «що» або «як» - вони мають на увазі бажання просто отримати інформацію.
Не рекомендується одразу ж довідуватися з приводу оплати майбутньої відпустки або можливості змінного графіка. Запитайте краще, з ким ви повинні співпрацювати. Добре сприймається і інтерес до стратегії і структурі підприємства, перспектив його розвитку. Всі ці питання краще продумати удома, в спокійній обстановці, навіть записати їх. Але вже у жодному випадку не бути з цієї шпаргалкою на співбесіду - це справляє погане враження.
На жаль, іноді трапляється й так, що працедавець швидше шукає публіку для своїх виступів, ніж потенційних співробітників. Кандидату не вдається навіть відкрити рот. Це особливий, важкий випадок, і ніхто, в тому числі і сам роботодавець, не знає, візьмуть вас на роботу чи ні.
11. Покажіть високу мотивацію
Вашому майбутньому роботодавцеві приємно почути, що вам хотілося б зайняти місце в його фірмі, але банальні компліменти не змусять його в це повірити. Вам доведеться пояснити, чому роботу саме на цьому підприємстві ви знаходите цікавою і перспективною для себе. І не забудьте - цілі організації повинні збігатися з вашими прагненнями.
12. Вміти бачити далі свого носа
«Ким ви себе бачите через п'ять років?». Цей каверзне питання відноситься до розряду улюблених в репертуарі керівників відділу персоналу. Ставлячи його, вони хочуть зрозуміти, чим обернеться для фірми поява нового співробітника. Чи входить в його завдання лише задоволення власних амбіцій, коли він розглядає нову службове місце як трамплін у своїй кар'єрі, або його перебування буде відповідати потребам підприємства не тільки на сьогоднішній день. Чи здатний новий член колективу проявити наполегливість, завзятість і працьовитість, щоб попрацювати більш тривалий термін.
13. Про ваші сильні та слабкі сторони
Це питання теж відноситься до категорії коханих. Не тушуйтеся. Сміливо говорите про тих слабкостях, які завжди можна інтерпретувати як позитивні сторони. Наприклад, фраза: «Я трошки перфекціоніст, мені це навіть часом заважає в житті» - здатна викликати позитивну реакцію опонента. Йому якраз і не вистачає співробітника, який прагне робити все найкращим чином. Або художник при працевлаштуванні може заявити: «Я людина творча, але кілька неорганізований, на моєму столі завжди страшний безлад, який багатьох дратує». Власне, саме творчого підходу від нього і чекають, безлад на столі можна і стерпіти. Але все-таки добре би скромно додати: «Тим не менше, при такому стилі життя я намагаюся дотримуватися строків, і свої роботи здаю вчасно». Але не перегравати. Пам'ятайте, що найкраще залишатися щирим.
14. Чому ви залишаєте колишнє місце
Рідко буває, щоб на співбесіді не пролунав це питання. Краще не давати підстав запідозрити, що ви не ладнали з колегами, або у вас не склалися відносини з начальством, або ви не справлялися з посадовими обов'язками. Краще розкажіть об'єктивно про позитивні і негативні сторони вашої колишньої роботи. Відсутність можливостей для підвищення кваліфікації або перспектив зростання, невисока зарплата - досить вагомі причини для того, щоб людина почала шукати собі нове службове місце.
15. Про що не прийнято говорити
Досить рідко, але зустрічаються керівники відділів персоналу, які учиняють справжній допит з пристрастю, хіба тільки що не направляють світло лампи в обличчя проходить співбесіду кандидату. Спробуйте все-таки зберігати витримку. Але якщо вас, наприклад, розпитують про вашу сексуальну орієнтацію, про те, чи не збоченець ви, чи не збираєтеся днями завагітніти, поцікавтеся, чи настільки необхідні подібні відомості для подальшої роботи. Якщо подібна екзекуція буде продовжуватися, ви повинні задуматися, чи підходить вам робочий клімат у колективі з такої підприємницької культурою. Німецькі психологи, наприклад, виносять у ряд небажаних і нетактовних питань такі: про партійну приналежність, передбачуваної одруження, бажання і можливості мати дітей, членство у різних громадських організаціях, віросповідання, матеріальному положенні і розмірах майна, судимості, вагітності, належності до профспілок. У нас дещо інший підхід. Багато хто з перерахованих тем, які німці на співбесіді вважають табу, нашим вітчизняним роботодавцям здаються цілком припустимими. Але ми і живемо в різних країнах.
16. Про розмір заробітної плати
Будьте готові до питання: «Ваші уявлення про зарплату?». Він не повинен застигнути вас зненацька. Збираючись на співбесіду, треба обов'язково з'ясувати, скільки коштує та чи інша професія і позиція на ринку праці. Далі доведеться виходити з того, наскільки ви досвідчені, як багато вам платили на колишній роботі, наскільки ви зацікавлені в отриманні нового місця, чи є там перспективи розвитку і т. д.
Якщо в кінці розмови ви почуєте мляве «ми подумаємо і у разі позитивного рішення зателефонуємо вам», не чекайте дзвінка, а сміливо продовжуйте пошуки. Як правило, слабка зацікавленість означає те, що співбесіда вам, на жаль, пройти не вдалося. Таке формулювання найчастіше свідчить про відмову. Не турбуйтеся. Проаналізуйте спокійно, що ви зробили не так, і чому цього разу вам не вдалося «продати» себе. У будь-якому випадку невдале співбесіду послужило для вас уроком, який допоможе зробити правильні висновки надалі.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6325
5229
234
8
241
9
421
91
235
7
Робота в Володарськ-Волинському
247
7
241
7
402
80
268
20
227
5
230
6
268
31
226
5
342
58
246
17
230
6
236
5
248
11
231
10
226
5
225
5
240
5
232
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Житомирі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26500 грн.
Jobs.zt.ua
- 8320 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...