Модна чи потрібна?
У гонитві за дипломом про вищу освіту значна частина випускників шкіл обирає для подальшого навчання спеціальності, що не користуються попитом на сучасному ринку праці. Більшість вважає, що престижні професії, наприклад юриста чи економіста, завжди будуть користуватися популярністю. Але вони помиляються. Випускники вищих навчальних закладів після навчання дуже часто не можуть знайти роботу за фахом.
Випускники шкіл нині готуються до ЗНО і певно вже знають, яку спеціальність оберуть. "Хочу в майбутньому стати кваліфікованим юристом", – говорить учень 11 класу однієї з чернівецьких шкіл Юрій Михайлюк. "Батьки мене підтримують, бо знають, як я захоплююся правознавством, проте попередили, що після вишу роботу буде важко знайти", – каже Юрій.
Як свідчать сумні реалії, сьогодні чимало людей з однією чи навіть двома вищими освітами змушені працювати не за спеціальністю. Ігор Ткачук трудиться на місцевому ринку вже чотири роки. "Я філолог, але вчителів української мови та літератури зараз – хоч відбавляй. Щоправда, трохи попрацював за спеціальністю в сільській школі, але через деякий час був змушений піти "у бізнес", торгую одягом, бо з учительською зарплатнею важко забезпечити сім'ю", – розповідає чоловік.
Відтак нині саме на базарах шукають заробітку юристи, географи, спортсмени, навіть співаки й музиканти… Тож як треба підбирати професію, аби потім можна було за фахом знайти роботу?
Звичайно, щось мудре можуть підказати дитині батьки, вчителі, які знають, як вона вчилася в школі, до яких предметів має схильність. "Дітям потрібна розумна допомога рідних людей", – говорить психолог з Чернівців Аліна Римар. – Потрібно врахувати, чим захоплюється дитина, її особисті якості, риси характеру, зрештою, чи дозволяє стан її здоров'я обрати ту чи іншу спеціальність. Часто буває так, що батьки примушують вступати, до прикладу, в медичний заклад, лише тому, що їм самим подобається ця професія або в сім'ї хтось був медиком. Але така позиція не є правильною, адже не кожен зможе бути лікарем. Важливо почути ще й думку самої дитини, зважити на те, які мрії й плани має вона сама, і, в разі потреби, розумними аргументами підкорегувати її вибір, підказати якісь інші варіанти", – радить пані Аліна.
Лілія Фолошня працює кухарем вісім років і задоволена своєю професією. "Мені допомогли обрати професію працівники центру зайнятості", – говорить Лілія. – Пам'ятаю, як не хотіла йти вчитися на кухаря, але сьогодні дякую всім, хто підказам мені звернути увагу саме на цю професію. Раджу нинішнім випускникам не тільки слухати себе, але й враховувати думку старших, більш досвідчених людей. Нині я йду на роботу як на свято, люблю свою роботу, а це дуже важливо в житті", – розповідає жінка.
Сьогодні на допомогу здобувачам фаху реально приходять працівники центру зайнятості, котрі допомагають не тільки знайти роботу, але й правильно зорієнтуватися в розмаїтті професій. За даними Чернівецького обласного центру зайнятості, сьогодні на ринку праці популярні такі професії, як кухар, перукар, електрозварник, швачка, продавець, водій, майстер ресторанного бізнесу, слюсар, тощо. Проте визнаймо, що нині не кожен випускник школи готовий обрати саме такі, суто "земні" професії, бо звертають увагу перш за все на престиж фаху.
Роботодавці ж переконують молодих людей до обрання професії підходити більш практично й меркантильно. "З власного досвіду раджу випускникам не обирати професії через їхню престижність чи моду, – говорить приватний підприємець ресторанного бізнесу Микола Герман. – Краще тепер добре подумати, аніж потім сидіти без роботи".
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6326
5229
234
8
241
9
421
91
235
7
Робота в Володарськ-Волинському
247
7
241
7
402
80
268
20
227
5
230
6
268
31
226
5
342
58
246
17
230
6
236
5
248
11
231
10
226
5
225
5
240
5
232
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Житомирі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 20750 грн.
Jobs.zt.ua
- 8320 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...