Як грамотно обрати професію?
Дорослі дуже люблять ставити дітям питання «Ким ти хочеш бути?». Років так з трьох. Напевно, частіше людина чує від інших тільки питання «Як тебе звуть?» Є, звичайно, ті щасливчики, що вже в першому класі вирішили, що будуть учителем, лікарем, космонавтом або фізиком-ядерником, і більше не заморочуються. Але для більшості це питання постає у всій серйозності до кінця навчання в школі. Мало того, частенько не дає спокою і надалі. Працює ніби людина, зарплату отримує, а все одно не дає йому спокою питання, ким же вона хоче бути...
Допомогти відповісти на це питання і покликана профорієнтація. Розроблено безліч методик і методів, щоб допомогти людині з вибором. Є такі фахівці - профконсультанти або психологи-профконсультанти. Є цілі стоси профорієнтаційних і психологічних тестів. Але частенько проходження навіть ста тестів не запускає сам процес ВИБОРУ.
Цей внутрішній процес. Тому, якщо перед вами постала проблема підбору професії, насамперед, розберіться самі в схемі профорієнтації.
Коротко вона виглядає так:
1) Обрисуйте своє «хочу» щодо майбутньої професії, та й взагалі, життя.
Згадайте професії, які вам подобалися в дитинстві, які чомусь привертають зараз. Постарайтеся просто накидати список, не звертаючи уваги на престижність професії, реальність її отримання тощо. Спробуйте обміркувати, що спільного у всіх цих професіях. Може, те, що всі вони так чи інакше творчі? Може, всі вони дають певну ступінь свободи? Може, всі вони спрямовані на допомогу людям? Все, що завгодно, будь-яка подібність. Так ви зможете зрозуміти, що вам важливо в професії. І зможете знайти це ж і в інших спеціальностях. Складіть приблизний список вимог до умов праці. На вулиці працювати або в приміщенні, сидяча робота або вимагає постійного переміщення, в тісному спілкуванні з колегами або індивідуально, чітким графіком дня або вільним тощо.
2) Проаналізуйте свої можливості і здібності («можу»).
Згадайте предмети, які вам краще давалися (даються) в школі, завдання якого типу завжди було легко вирішувати. Оцініть свій рівень інтелектуальних здібностей, комунікативних (вміння спілкуватися), організаторських. Опишіть свої особисті якості - яка ви людина? Відповідальна чи ні, акуратна або неохайна, самостійна або коллективист і т.д. Для більш точної інформації пройдіть відповідні психологічні тести, наприклад онлайн-тести. Оцініть так само свої фізичні та фізіологічні можливості, обмеження по здоров'ю.
3) Проаналізуйте описи професій (професіограми).
Кожна професія вимагає від людини певних здібностей, умінь, особистісних якостей. Все це називають професійно важливими якостями (ПВЯ). Дуже важливо, чи є вони у вас. Професія може давати можливість реалізувати ті чи інші цінності, надає ті чи інші умови праці. Що співвідноситься або ні з вашими бажаннями. У рамках однієї професії різні спеціальності можуть мати дещо різні вимоги, звертайте на це увагу. Такі докладні описи професій можна знайти в книгах або в Інтернеті.
4) Проаналізуйте ринок праці і навчання.
В Інтернеті можна знайти інформацію про те, які професії зараз найбільш і найменш затребувані в країні і вашому регіоні, як вони оплачуються. Майте на увазі, якщо ринок перенасичений фахівцями даного профілю, то вам потрібно мати набагато більш високу кваліфікацію, щоб знайти роботу. Подивіться і можливості отримання освіти за даною професією – чи навчають їй у вашому регіоні або доведеться переїжджати, чи є можливість безкоштовно отримати таку освіту.
5) Робіть вибір!
Це, звичайно, найскладніше... Одна професія подобається, дозволяє реалізувати схильності та інтереси, але не вистачає для неї тих чи інших здібностей. Інша легко вам дасться, але не дасть можливості реалізувати якісь свої бажання та здібності. А третя повністю підходить вам за можливостями й інтересами, але вона абсолютно не затребувана у вашому регіоні. Складно, наприклад, стати капітаном корабля в регіоні, де немає моря. Що для Вас менш витратно? Переїхати в інший регіон вчитися і працювати? Відмовитися від своїх інтересів, реалізовуючи їх у своєму хобі, наприклад? Або взятися розвивати необхідні здібності, аби займатися тією професією, яка дозволить реалізувати себе повною мірою? Вирішувати тільки вам!
Однак, ви завжди можете звернутися до фахівця-профконсультанта або психолога за консультацією, у тому числі онлайн. Він не вирішить за вас, але допоможе пройти вищеописаними етапами більш докладно та грамотно. Однак пам'ятайте, що ані профконсультант, ані комп'ютер не зможуть зробити за вас вибір.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6326
5229
234
8
241
9
421
91
235
7
Робота в Володарськ-Волинському
247
7
241
7
402
80
268
20
227
5
230
6
268
31
226
5
342
58
246
17
230
6
236
5
248
11
231
10
226
5
225
5
240
5
232
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Житомирі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 20750 грн.
Jobs.zt.ua
- 8320 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...