Працевлаштовуватися за трудовим договором чи погоджуватися на виконання робіт на підставі цивільно-правового договору?
Згiдно з чинним законодавством виконання робiт, надання послуг громадянином може здiйснюватись як на пiдставi трудового договору, так i на пiдставi цивiльно-правового договору.
Керуючись нормами частини 1 ст. 21 Кодексу законів про працю України (КЗпП) трудовим договором є угода мiж працiвником i власником пiдприємства (установи, органiзацiї), за якою працiвник зобов'язується виконувати роботу, з пiдляганням внутрiшньому трудовому розпорядковi, а власник пiдприємства (установи, органiзацiї) зобов'язується виплачувати працiвниковi заробiтну плату i забезпечувати належні умови працi. Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника органу про зарахування працiвника на роботу. Приймають на роботу згiдно зi штатним розписом пiдприємства (установи, органiзацiї). Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, робиться відповідний запис в трудову книжку, що є основним документом про трудову діяльність працівника.
У разi виконання робiт (надання послуг) не на пiдставi трудового договору, а вiдповiдно до договору пiдряду (цивiльно-правового договору) трудовi вiдносини не виникають.
Цивiльно-правовий договiр - це будь-який вид договору, що укладається вiдповiдно до вимог не трудового, а цивiльного законодавства.
Згiдно зi ст.837 Цивiльного кодексу України за договором пiдряду одна сторона (пiдрядник) зобов'язується на свiй ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.Пiдрядник на вiдмiну вiд працiвника не пiдпорядковується правилам внутрiшнього трудового розпорядку, не може вимагати гарантiй, передбачених для суб'єктiв трудових вiдносин, оскiльки вiн не має статусу працiвника, сам органiзовує свою роботу i виконує її на власний ризик. Записи про виконання робiт на пiдставi цивiльно-правових договорiв до трудової книжки не вносяться.
Зважаючи на зазначене, за наявностi ознак, притаманних саме для трудових вiдносин (посада передбачена штатним розписом, працiвник пiдпорядковується правилам внутрiшнього трудового розпорядку тощо), має укладатися трудовий договiр, а за наявностi ознак, притаманних цивiльно-правовим вiдносинам - цивiльно-правовi договори. Таке правило спрямоване на захист трудових прав населення та уникнення випадків підміни фактичних трудових відносин цивiльно-правовими вiдносинами.
Водночас вiдповiдно до глави 6 роздiлу IV Цивiльного процесуального кодексу України, факт виникнення саме трудових, а не цивільних відносин може бути встановлено в судовому порядку.
У разі виникнення питань щодо застосування трудового законодавства рекомендуємо звертатися до Територіальної державної інспекції України з питань праці.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6326
5229
234
8
241
9
421
91
235
7
Робота в Володарськ-Волинському
247
7
241
7
402
80
268
20
227
5
230
6
268
31
226
5
342
58
246
17
230
6
236
5
248
11
231
10
226
5
225
5
240
5
232
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Житомирі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 20750 грн.
Jobs.zt.ua
- 8320 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...