Кар'єра для "тихих": поради інтровертам

Альберт Ейнштейн, Білл Гейтс... Їхні портрети доповнюють галерею інтровертів, які досягли успіху. Як не стати жертвою власної замкненості? Поради консультантів з питань кар'єри.
Вони вважаються складними, замкнутими та незговірливими. При цьому інтроверти зовсім не перебувають у меншості, просто на тлі активних і товариських екстравертів вони стають ніби непомітними. Відповідно і їхні досягнення в професії не відразу впадають в очі. Хоча серед інтровертів чимало видатних особистостей, наведемо хоча б такі імена, як Чарльз Дарвін, Франц Кафка, Альберт Ейнштейн, Білл Гейтс або Марк Цукерберг.

Тихіше їдеш, далі будеш?
"Інтроверти люблять віддаватися роздумам, занурюючись у свій внутрішній світ, але це не перетворює їх автоматично на пасивних тихонь, - зазначає Сільвія Лекен (автор книги "Непомітні люди - помітний ефект").
На думку психолога, інтроверти черпають сили для подальшої активності зі своїх внутрішніх резервів, ніби підживлюючи енергією від автономної енергостанції.
Екстравертам контакти з іншими людьми необхідні як повітря. У цьому, мабуть, і полягає основна відмінність між двома типами особистості.
Усі негативні характеристики, з якими нерідко асоціюють інтровертів, тренер з комунікації вважає незаслуженими. Навпаки, у інтровертів багато чому можна повчитися. Вони розважливі й обачні, не приймають поспішних рішень, краще концентруються, вміють слухати й аналітично мислити, зберігають спокій у стресових ситуаціях, рідко піддаються чужому впливу, а головне - проявляють незвичайне терпіння та завзятість, що перетворює їх на незамінних працівників.

У своїй стихії
Однак усі ці якості не обов'язково гарантують успіх у корпоративному світі, де все ж домінують екстраверти. "Відкритість - і сьогодні нерідко є вирішальним чинником на співбесіді. Екстраверти частіше та швидше домагаються розташування роботодавця", - зазначає Клаус Беккер, який займається підбором співробітників для середніх німецьких підприємств у сфері автомобілебудування.
За його спостереженнями, у першій бесіді з кадровиками екстраверти можуть себе вигідніше подати. Вони товариські, говорять голосно та багато й таким чином намагаються перехопити ініціативу в розмові. Виходить, у екстравертів свідомо кращі карти в руках?
Не завжди, зазначає HR-експерт: «Навіть якщо інтроверти поводяться стримано та надають на співбесіді лаконічні відповіді, вони нерідко доводять глибокі знання за фахом". Утім, не у кожного роботодавця є час на те, щоб розбиратися в тонкощах душевної конструкції потенційного співробітника. Тому трохи самореклами тут не завадить.
Те, наскільки ефективно інтроверт буде виконувати роботу, залежить від сфери діяльності. Наприклад, при роботі з клієнтами, у відділах маркетингу та збуту екстравертовані люди частіше відчувають комфорт. Інтроверти люблять спілкування з людьми, але тільки в невеликих дозах. Робота в групах, усна доповідь, участь у дискусіях можуть стати для них випробуванням.
Проте коли мова йде про вдалий виклад думок у письмовій формі, рівних інтровертам тут немає, впевнена Свен Хоферт. "Такі люди особливо можуть проявити себе в Інтернеті. Тут у них є можливість спілкуватися з іншими, при цьому зберігаючи дистанцію, повністю концентруючись на утриманні та не витрачаючи сили на презентацію себе", - підкреслює консультант з кар'єри в своєму блозі.

Випробування вечіркою
На її думку, для завоювання симпатій роботодавця та досягнення успіху на професійному терені інтроверт не повинен прищеплювати собі якості екстраверта, якщо вони суперечать його натурі. "Будьте самим собою, уникайте награної товариськості. Хочете завоювати довіру клієнта, допоможе невимушена розмова, ваша щирість та компетентність. Не терпіть галасливих ділових вечірок, не ходіть на них! - закликає Свен Хоферт.
Сільвія Лекен у своїй книзі не така необачна: від підтримки бізнес-зв'язків для просування у кар'єрі сьогодні відмовлятися не можна, аргументує вона. І радить, щоб уникнути конфузу, відправлятися на ділову вечірку з чітко визначеною метою, скажімо, щоб познайомиться з потенційним партнером або довідатися про ситуацію у сусідньому відділі.
Достатньо короткої розмови, решту можна обговорити під час іншої зустрічі в більш спокійній атмосфері. Планування допомагає інтровертам, які не відрізняються спонтанністю, впевненіше триматися в незнайомих ситуаціях.

dw.de

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад