Ким краще бути: "вузьким" спеціалістом або фахівцем "широкого профілю"?

Багато експертів, які досліджують сучасний ринок праці, повідомляють, що в даний час фахівці вузького профілю затребувані набагато менше, ніж кілька років тому. Такі фахівці навіть втрачають роботу, а на їхнє місце роботодавці запрошують універсалів. Чому так відбувається? Адже вузькоспеціалізовані співробітники, працюючи в своїй області, не помиляються, тому що повністю вивчили свій предмет; універсали, навпаки, далеко не завжди виконують всю роботу правильно. Хіба це вигідно роботодавцю?

А якщо подивитися на це по-іншому, то декілька "вузьких" спеціалістів вимагають у декілька разів більш високих витрат з оплати праці, ніж один співробітник-універсал. Так що ж краще: досконально вивчити одну спеціальність і бути неперевершеним у своїй області, або опанувати декілька професій, причому навіть не в одній, а в різних областях? Конкретної відповіді на це питання не дає навіть статистика. Однак точно відомо, що роботодавці все ж хочуть, щоб у них працювали висококваліфіковані, досвідчені та талановиті люди, результати праці яких будуть незмінно позитивними, незалежно від спеціалізації.

Вузькоспеціалізованим співробітникам, особливо з рідкісною спеціальністю, завжди платять дуже хорошу зарплату, однак піднятися вгору кар'єрними сходами їм практично неможливо. У цьому випадку можлива лише так звана горизонтальна кар'єра, коли можуть змінюватися обов'язки та повноваження, рівень відповідальності і статус, з'являються бонуси, навіть збільшується розмір зарплати, але посада залишається колишньою. І тому сьогодні "вузькі" фахівці затребувані на ринку праці, хоча поступово відбувається диференціація переваг роботодавців.

Щоправда, якщо спеціалізація буде занадто вузькою, то людина може виявитися незатребуваною, коли напрямок ринку, в якому вона працює, почне згасати. З іншого боку, людина, яка володіє знаннями й уміннями не тільки в своїй вузькій спеціальності, набагато краще захищена від неприємностей в періоди економічних криз. Сьогодні ситуація в нашій країні не надто стабільна, і тому не варто легковажно ставитися до можливості отримання нових знань і нових спеціальностей, спочатку в суміжних областях, а потім і в інших. Бажання, засоби і вільний час - це особиста справа кожної людини, і в будь-якому випадку кожен вирішуватиме сам, що йому вибрати і чи варто докладати зусиль.

Однозначної відповіді дійсно немає. Фахівець широкого профілю може вирішувати багато завдань, але з обмеженим рівнем складності, і навіть ціла команда широких фахівців не зможе впоратися із занадто специфічною проблемою. Їм доведеться звернутися до "вузького" спеціаліста, який може вирішити тільки певні завдання, але рівень їхньої складності буде набагато вищим. А вже якщо вузькоспеціалізовані фахівці зберуться в команду, то вони будуть більш продуктивною командою, ніж якщо зібралися разом універсали.

Етапи розвитку економіки теж відіграють важливу роль. Під час бурхливого росту широкопрофільні працівники потрібні більше, оскільки саме вони можуть охопити більше нових областей, знайти нове і йти далі. У стабільній ситуації на ринку праці потрібні "вузькі" фахівці: адже саме вони здатні підняти з нуля бізнес, розвинути виробництво і т.д. Проте варто пам'ятати, що підвищення кваліфікації та додаткове навчання, у тому числі і інших спеціальностей, завжди підвищує і ринковий попит на представників будь-яких професій. Саме тому найбільш раціональним і кращим варіантом буде глибока спеціалізація в якійсь конкретній області й оволодіння додатковою спеціальністю в суміжних областях.

rabota.ria.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад