До відома абітурієнтів

Подавати документи краще зранку – у цьому випадку можна залагодити усі непорозуміння, які можуть виникнути з вашої провини (некомплектність документів, щось забули, якась довідка оформлена неправильно і т. ін.). Якщо ви невпевнено себе почуваєте, візьміть із собою батьків. Якщо ви прийшли у приватний навчальний заклад, насамперед зверніть увагу на те, де він розташований. Якщо приміщення орендується – це свідчення молодості закладу, який на власне приміщення ще не заробив. У такому випадку одразу поцікавтесь, де будуть відбуватися заняття, ознайомтесь з умовами навчання і тільки тоді приймайте остаточне рішення про необхідність подальших дій. Якщо це питання вас не обходить – рухайтесь далі.

Спершу пошукайте ліцензію на право проведення освітньої діяльності та акредитаційний сертифікат. Як правило, їхні копії висять на видному місці, особливо у приватних навчальних закладах. У державних у цьому потреби немає, оскільки вони у більшості акредитовані. Якщо ліцензія не оприлюднена і в ознайомленні з нею вам відмовляють, пошукайте інший навчальний заклад: у цьому вам робити нічого. Якщо ви вступаєте до філії навчального закладу, все одно має бути ліцензія, в якій обов’язково повинна бути зазначена філія з переліком закріплених спеціальностей і ліцензійним обсягом.

Далі ознайомтесь з переліком напрямів і спеціальностей. Дізнайтеся, чи має обраний вами навчальний заклад готувати спеціалістів і магістрів, чи після бакалавра вам прийдеться вступати для здобуття цих освітньо-кваліфікаційних рівнів до інших вищих навчальних закладів. Це питання дуже принципове, оскільки вступ до іншого закладу, який має своїх студентів, справа не дуже проста.

Знайдіть оголошення зі складом приймальної комісії і годинами прийому з особистих питань. Головними особами у приймальній комісії є ректор навчального закладу і відповідальний секретар приймальної комісії. Якщо у цьому відмовлено – шукайте інший навчальний заклад.

Уважно ознайомтеся з пільгами, які надає вищий навчальний заклад під час вступу, оскільки крім пільг, встановлених державою, навчальні заклади мають право встановлювати і власні. Спробуйте визначитися, до якої категорії належите ви і якою мірою можете цими пільгами скористатися. Перепишіть перелік довідок, які необхідно для цього надати.

Уважно прочитайте перелік дисциплін, з яких необхідно подавати сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти або з яких проводяться вступні випробування для певних категорій вступників чи творчі конкурси і визначтесь, наскільки цей перелік збігається з тим, на що ви розраховували.

Якщо ви вступаєте на платну форму навчання, ознайомтесь з розцінками за напрямами (спеціальностями), строками оплати, системою знижок і пільг. Найчастіше навчальні заклади практикують різні строки оплати – від усього періоду навчання до одного місяця. Обов’язково з’ясуйте умови, за яких оплачені вами кошти можуть бути повернуті (наприклад, якщо ви гроші заплатили, але до занять не приступали). Враховуйте, що сума оплати за навчання за відповідними директивними документами не може змінюватися протягом усього вашого навчання. Запам’ятайте, що оплата за навчання здійснюється виключно після зарахування (коли ви побачите себе у відповідному наказі про зарахування).

З’ясуйте, який план прийому на ваш напрям (спеціальність), скільки місць виділено для державного замовлення, цільового прийому.

Обов’язково дізнайтеся про мінімальну кількість балів, необхідних для участі в конкурсі на зарахування, яку встановив навчальний заклад.

Якщо ви знайшли відповіді на усі питання, які вас цікавили, можете подавати документи. Для цього з’ясуйте, де розташоване місце прийому документів на ваш напрям (спеціальність). Не довіряйте заповнювати комплекти бланків нікому (навіть батькам). Це повинні ви зробити лише власноруч.

Обов’язково вимагайте розписку про прийняті у вас документи, при цьому зверніть увагу на те, щоб у розписці були вказані усі ваші документи, включаючи грамоти, довідки про участь у міжнародних конкурсах, довідки про права на пільги. Розписка повинна мати підпис особи, відповідальної за прийом документів і печатку приймальної комісії (або навчального закладу).

З’ясуйте питання процедури оплати за навчання. Для проведення операції оплати за навчання необхідно укласти з навчальним закладом договір. Прискіпливо вивчіть умови договору (особливо ті частини, які надруковані меншим шрифтом). Вимагайте детального пояснення усіх незрозумілих місць, щоб потім не довелося плакати, що ви щось не так зрозуміли. Оплата проводиться тільки через касу і тільки через касовий апарат.

Обов’язково дізнайтеся про дату прийняття рішення щодо результатів конкурсного відбору, особливо на місця державного замовлення, які мають бути оприлюднені у вигляді списків, вивішених на дошці оголошень приймальної комісії, а не у вигляді усних коментарів навіть відповідальних осіб. Постійно цікавтеся ситуацією, а не чекайте запрошень від навчального закладу.

Будьте максимально уважні до термінів подачі оригіналів документів. Якщо вам стало відомо, що конкурсний відбір у обраному вами вищому навчальному закладі закінчено і ви потенційно зараховані, негайно подавайте всі оригінали необхідних документів, оскільки навіть один день може стати причиною відмови у вступі.

Навіть якщо ви вже знаєте, до якого ВНЗ вступатимете, не поспішайте - подумайте ще раз, ретельно зважте всі „за” і „проти”. Адже від рішення, яке ви приймете, залежить ваше подальше життя...

Джерело: Житомирський обласний центр зайнятості.

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад