Кілька порад про навчання за кордоном
Щороку сотні, якщо не тисячі українських студентів їдуть навчатися за межі України. Кому-то знайти програму або вуз вдається швидко і легко, інші витрачають багато часу і не досягають бажаного результату.
Мета у всіх різна: хтось їде вдосконалити знання іноземної мови, інші вважають, що зарубіжна освіта є важливим, якщо не найголовнішим, поштовхом (стартом) в кар'єрі, а хтось просто не бажає вчитися вдома і має можливість, перш за все фінансову , для навчання за кордоном.
Вивчення іноземної мови безпосередньо у культурному середовищі країни є найбільш ефективним. Жоден викладач, школа чи університет "тут" не замінять цілодобового спілкування з носіями мови "там".
За чималу суму майже всі мовні школи світу з радістю поділяться з вами премудростями фонетики й орфографії. Для успішного вивчення мови буде створено всі умови: доброзичливі викладачі, спеціально розроблені програми, підручники, невеликі групи, комфортне проживання. Коли на самостійний пошук не вистачає часу або немає бажання, компанії, що займаються освітнім консалтингом, зроблять усе за вас. Ціни варіюються залежно від тривалості курсу та конкретно обраного місця навчання.
Інший не менш дієвий спосіб поліпшити знання іноземної мови - робота за кордоном, розрахована на студентів. У першу чергу, Work & Travel для США та Au-Pair для країн Європи.
Аu-Раіr - одна з найпоширеніших міжнародних молодіжних програм, яка надає студентам можливість жити в сім'ях за кордоном протягом одного року. Зараз на території України відкрито два агентства (у Києві та Запоріжжі), які надають платні послуги на оформлення цієї програми. Ціна залежить від країни (від 80 до 600 євро). Українці мають змогу поїхати до Німеччини, Франції, США, Австрії, Фінляндії та Норвегії.
Переваги програми очевидні: вивчення мови не лише завдяки середовищу, а й на мовних курсах (двічі на тиждень по 1,5-2 години); можливість подорожувати і побачити світ. Для цього, крім вихідних, передбачена чотиритижневий відпустку. Можливість вступити та безкоштовно навчатися в університеті обраної країни.
Що входить до обов'язків студента? Дрібна хатня робота та соціальна робота (догляд за дітьми). Умови проживання хороші, оскільки сім'ї, які беруть участь у програмі, фінансово забезпечені.
Звичайно, є й негативні аспекти: за підписаним договором додатковий заробіток (окрім щомісячних кишенькових грошей) забороняється; найчастіше до програми запрошують дівчат (70%); це не безкоштовна програма.
Щоб відчути справжню романтику студентських років слід їхати до міжнародного молодіжного табору за волонтерською програмою. Можна попрактикувати англійську, спілкуючись зі студентами інших країн, вивчити ще одну або декілька мов, принаймні на побутовому рівні. Вибираючи цю програму, ви маєте можливість вибрати країну, тривалість поїздки та вид роботи. Найбільш популярні - орієнтовані на фізичну працю, екологічні та соціальні роботи.
Волонтери працюють п'ять-шість годин на день п'ять днів на тиждень. Побувати в усіх визначних місцях, покуштувати національні страви та відчути колорит іншої культури часу вистачить.
Ще одним сюрпризом поїздки стануть наближені до спартанських умови проживання, заздалегідь не обумовлені в описі проекту. Волонтерам найчастіше доводиться жити в наметах, замках, молодіжних гуртожитках, на фермах. Проте загальної статистики не існує, кожен випадок - певним чином унікальний. Порада: домовляйтесь та обговорюйте всі питання з організаторами та вимагайте повний опис умов проживання та роботи у договорі. Це дасть змогу захистити вас від проблем, які найчастіше пов'язані з оплатою, графіком роботи та умовами проживання.
Здобути вищу освіту в закордонному ВНЗ дещо складніше, але ж і ставки набагато вище. Знову ж таки це можна зробити по-різному. Якщо дозволяє фінансовий стан, то двері майже всіх університетів світу відчинені. Залишається лише вибрати країну, враховуючи специфічні особливості освітньої системи та сам ВНЗ. Вибираючи останній, слід зважати на його рейтинг. Адже замість передового університету з прогресивним студентством є ризик потрапити до невеликого провінційного коледжу, де навчання не дуже відрізняється від нашої.
Інший спосіб - грант або стипендіальна програма. Її можна знайти самому безпосередньо в закордонному університеті або через різноманітні програми обмінів у нас.
Під час самостійних пошуків головним помічником стане пошукова система в Інтернеті. Саме тут світові університети розміщують освітні програми, умови вступу, схеми навчання та іншу корисну інформацію. Проте доведеться виявити неабияке терпіння і наполегливість, щоб переглянути, проаналізувати і вибрати найкращі варіанти з величезної кількості можливих. З іншого боку, широкий вибір дозволяє заявити про себе у декількох програмах одночасно, що збільшує ймовірність успіху. З університетами краще контактувати напряму, не бійтесь бути надокучливим - вони зацікавлені в розумних молодих людях, так само як і ви у навчанні. Готовність прийняти іноземних студентів демонструють невеликі ВНЗ. І міжнародні організації йдуть їм назустріч, оскільки плата в таких університетах помірна, а наявність іноземних студентів тільки підвищує престиж ВНЗ. Ще одна порада: не слід посилати стандартне есе до всіх навчальних закладів, адже вимоги у кожного різні, і шанси довести свою унікальність і отримати місце зменшуються.
В Україні існує велика кількість програм, які надають гранти та стипендії для навчання. Найчастіше фінансування здійснюється урядом країни. Як правило, такі програми компенсують усі витрати на навчання, дорогу, житло та страхування. Найчастіше гранти розраховані на отримання магістерської освіти або сприяють молодим спеціалістам та аспірантам у наукових дослідженнях.
Програма імені Фулбрайта є однією з найбільш популярних і діє в Україні вже 10 років. Вона надає стипендії для здобуття ступеня магістра чи для стажування в університетах США. Пріоритетні галузі - гуманітарні та соціальні науки. Проте перелік конкурсних дисциплін розширюється майже щорічно - нині у програмі можуть брати участь студенти економічних та юридичних спеціальностей. Докладні умови вступу та аплікаційні форми можна отримати на їхньому сайті www.fulbright.org.ua
Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX пропонує студентам перших, других, третіх курсів навчатися протягом року в університетах та коледжах США (програма UGRAID). Перелік спеціальностей досить широкий - від комп'ютерних технологій, економіки та права до міжнародних відносин, журналістики, соціології, психології та сільського господарства. За цими ж дисциплінами є можливість отримати диплом магістра (програма стипендій Едмунда Маскі). До речі, лише ця програма має дуже ліберальні вікові рамки - до 40 років. Аплікаційні форми знаходяться на сайті www.irex.kiev.ua
Для бажаючих досягти рівня магістра чи продовжити післядипломну освіту в університетах Об'єднаного Королівства, існує програма стипендії Чівнінг, яка фінансується британським урядом. Навчання триває рік і розрахована на студентів гуманітарних, економічних та соціальних спеціальностей. Більш детальну інформацію можна отримати в Британській Раді чи на сайті інформаційно-консультаційного центру "Освіта" www.osvita.org / ukr
Здобути вищу освіту у Франції зможуть лише студенти п'ятого курсу, бакалаври чи аспіранти. Заява подається до французьких культурних центрів, які є в Києві, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Одесі та Львові.
Німецька служба академічного обміну (DAAD) також пропонує ряд стипендій. Студенти третього курсу економічної спеціальності мають змогу навчатися протягом двох семестрів в університеті міста Пассау за програмою EPR-стипендій. Для бакалаврів існує програма Європейського університету Віадріна за спеціальностями: право, економіка та культурознавчі науки. Серед програм гуманітарного спрямування є цікавою надання стипендій митцям - студентам зі спеціальностями: образотворче мистецтво, музика, дизайн, кіно, архітектура. Не менш цікавими є стипендії DAAD на навчання на післядипломному курсі або у магістратурі тривалістю від 10 місяців до року. Особливістю німецьких стипендіальних програм є те, що сплачується лише частина коштів, витрачених на проїзд та житло. Власне, розмір гранта варіюється від 615 до 975 євро залежно від обраної програми. Більш детальну інформацію можна отримати в київському центрі DAAD або на сайті www.daad.de / ukr / daad_kiev.htm
Вибір потрібної програми - це лише початок довгого шляху. Далі буде заповнення численних документів, співбесіди, тести. Так що не варто забувати і про дві основні вимоги, які стосуються навчання за кордоном, незалежно від ВНЗ та обраної країни:
- Знання мови, підтверджене міжнародним сертифікатом. Тоefl для англомовних країн, Dalf для франкомовних і DSH для Німеччини. При позитивному результаті програми обмінів деякі з них передбачають відшкодування коштів, витрачених на отримання сертифіката;
- Наявність документа про середню освіту. Оскільки західна система освіти розрахована на 12-13 років навчання, то нашого свідоцтва про середню освіту недостатньо. Для магістерських програм обов'язковою є наявність диплома бакалавра чи спеціаліста. У середньому верхня вікова межа таких програм - 30-35 років.
Слід брати до уваги, що охочих учитися за кордоном на кошти грантодавців багато, а місць обмаль. Тому до заповнення аплікаційних форм та інших документів треба ставитися відповідально і серйозно. Часто навіть неправильний порядок подання документів на програму зводить шанси нанівець. А щоб вас помітили серед такої кількості учасників, треба мати талант. Проте спробувати треба обов'язково, а ці нехитрі поради, сподіваємося, налаштують вас на оптимістичний лад.
Заповнюючи аплікацію, треба зазначити всі якості, які показують вас у виграшному світлі порівняно з іншими аплікантами. Спортивні досягнення, письменницькі та акторські навички, музичні здібності та лідерські якості вітаються.
Досить важливими є рекомендаційні листи. Так що подумайте, хто для вас у науковій сфері є авторитетом, який зможе об'єктивно вас оцінити. Зайва похвальба іноді має негативні наслідки, адже справляє враження штучності.
Есе дає можливість справити якнайкраще враження, показати вашу винятковість, зрілість, життєві позиції та цінності. Проте не слід аж надто "прикрашати дійсність", есе повинно бути чесним і реалістичним.
При бажанні можна довго перелічувати позитивні і негативні моменти навчання у закордонному ВНЗ, дискутувати на тему його доцільності. Кожен сам вибирає свій шлях. І для когось навчання за межами України, принаймні на рівні магістеріуму, є єдиним варіантом здобуття якісної освіти, яка дає поштовх у кар'єрному зростанні. Проте, мабуть, перш ніж починати активний пошук місця навчання, слід ще раз розібратися в собі. Адже навчання за кордоном - не самоціль, а лише засіб реалізації. А от чого саме - вирішувати тільки вам.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6325
5229
234
8
241
9
421
91
235
7
Робота в Володарськ-Волинському
247
7
241
7
402
80
268
20
227
5
230
6
268
31
226
5
342
58
246
17
230
6
236
5
248
11
231
10
226
5
225
5
240
5
232
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Житомирі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26500 грн.
Jobs.zt.ua
- 8320 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...