Українців на робочому місці перевірятимуть на алкоголь і наркотики
Це погодив Кабінет Міністрів України в оновленому минулого тижня «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і інших інцидентів, пов'язаних з професійною діяльністю».
Експерти оцінили документ неоднозначно: текст, на їхню думку, містить ряд важливих поліпшень, але є й декілька недоліків. Ключові зміни в Порядок, на які слід звернути увагу, такі:
1. Порядок поширили на всі види «прихованого» працевлаштування.
Тепер будь-які нещасні випадки, в тому числі ДТП, можуть бути пов'язані з професійною зайнятістю, навіть якщо в таких випадках фігурують фізичні особи-підприємці (ФОП), особи, з якими укладено цивільно-правовий договір іншої форми, крім трудового. А також ті, хто веде самостійну професійну діяльність тощо.
Як уточнюють у Фонді соціального страхування, новий порядок поширює правила розслідування нещасних випадків, захворювань і отруєнь навіть на співробітників, які були допущені до роботи без контракту. Такі випадки підлягають спеціальному розслідуванню комісією Державної служби України з питань праці.
2. Працівників обов'язково перевірять на алкогольне або наркотичне сп'яніння.
В Порядок включили обов'язковий огляд працівників на наявність в організмі потерпілого алкоголю, наркотичних засобів, токсичних або отруйних речовин при розслідуванні нещасних випадків на виробництві. Як повідомив віце-президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко, раніше такий аналіз був необов'язковим, тому часто не проводився.
Навіть якщо обстеження покаже, що співробітник виконував обов'язки в стані алкогольного сп'яніння, за новими правилами нещасний випадок все одно буде вважається страховим, якщо працівник не був усунений роботодавцем від виконання роботи. Так що відповідальність за дотримання «сухого закону» все одно частково лежить на роботодавцях.
3. Вводяться терміни давності.
Розслідування нещасного випадку або захворювання тепер можливо тільки протягом трьох років з дня події. Попередній порядок ніяк не обмежував право потерпілого або членів його сім'ї подати скарги в уповноважені органи та попросити провести розслідування нещасного випадку.
Крім того, змінюються терміни багатьох процедур. Наприклад, спеціальне розслідування нещасного випадку тепер має бути проведено протягом 15 робочих днів, роботодавець повинен виконати обов'язковий для виконання припис протягом 10 робочих днів. У старому порядку терміни вважалися не робочим днями, а календарними, і були 10 і 5 днів відповідно.
4. Частину відповідальності з роботодавця знімають, а частину – додають.
В порядку більше не згадується можливість власника компанії надавати матеріальну допомогу потерпілому або його сім'ї, яка була вказана в попередньому порядку як добровільна. З роботодавця знімається обов'язок компенсувати витрати з доставки та ідентифікації тіла загиблого співробітника.
При цьому, як розповів глава департаменту захисту праці Федерації профспілок України Валентин Маціяшко, розширено поняття зв'язку нещасного випадку з виробництвом.
«Якщо співробітник компанії виконував дію в інтересах і за дорученням роботодавця, навіть якщо вона не належить до його трудових обов'язків, то випадок буде вважатися пов'язаним з виробництвом. Наприклад, якщо співробітник бере участь у спортивних змаганнях або в масових акціях, які організував роботодавець, або їде кудись за його дорученням», – пояснював експерт.
Оновлений Порядок розслідування та обліку нещасних випадків і професійних захворювань вступає в силу з 1 червня 2019 року.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6325
5229
234
8
241
9
421
91
235
7
Робота в Володарськ-Волинському
247
7
241
7
402
80
268
20
227
5
230
6
268
31
226
5
342
58
246
17
230
6
236
5
248
11
231
10
226
5
225
5
240
5
232
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Житомирі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26500 грн.
Jobs.zt.ua
- 8320 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...