Цінні фахівці: ким в Україні вигідно працювати?
В Україні до цих тенденцій приєдналися криза і військові дії на сході країни - все це створило певний запит на фахівців на вітчизняному ринку праці. Експерти з подивом констатують, що ті професії, які, як здавалося ще кілька років тому, не мають майбутнього, сьогодні зайняли лідируючі позиції в ТОП найперспективніших.
У модному списку
Найзатребуваніші і оплачувані в Україні - програмісти і ті, хто пов'язаний з IT-технологіями. Звичайно, це загальносвітовий тренд, до якого приводить розвиток технологій і зростання числа користувачів Мережі, але в Україні ця спеціальність ще популярна через доларової зарплати. "Новачок без досвіду може розраховувати на старті на зарплату 200 доларів, але вже через півроку, при старанні, може її дотягнути до 400-500 доларів. Досвідчений програміст, скажімо середніх здібностей - тобто такий, який нічого власного ще не створив , може претендувати на зарплату від двох тисяч доларів", - говорить програміст Ігор Гайдуков.
Другу сходинку рейтингу найбільш затребуваних професій в Україні традиційно посідають лікарі. Незважаючи на досить невисокі офіційні зарплати в державних клініках, доходи у докторів вельми високі. "Операція на коліні мені обійшлася в 15 000 гривень. Це був неофіційний гонорар лікаря", - розповідає харків'янка Тетяна Макаренко. "За пологи ми заплатили 400 доларів, гроші передали з рук в руки, тобто вони пішли безпосередньо в кишеню лікареві, а не на рахунок пологового будинку", - зізнається киянка Марина Рубльова.
Високі неофіційні доходи в медсфері накрутили і вартість послуг у приватних клініках - щоб утримати хороших фахівців у себе, власники приватних лікарень змушені платити дуже високі заробітні плати своїм співробітникам. "Зараз хірург в приватній клініці заробляє більше, ніж його колега в тій же Німеччині, де рівень медицини вважається одним з найвищих", - відзначає рекрутер Костянтин Новак.
На третє місце за популярністю дослідники ринку праці віднесли власників власного бізнесу. "За рік підприємці змістили в рейтингу найбільш затребуваних спеціальностей військових на восьме місце", - говорять в кадровому агентстві HeadHunter. Також, за даними компанії, важливою є професія фермера, а замикають десятку найперспективніших професій представники інженерних спеціальностей. А от журналісти цього року вибули з рейтингу затребуваних професій. Замість них з'явилися перекладачі.
Збільшився попит і на вчителів математики та іноземної мови. Але цей попит сформувала не держава, а приватні запити. "Нехай ринок праці і не рясніє відкритими вакансіями на вчителів математики та іноземних мов, але такі фахівці заробляють дуже добре: година репетиторства з математики не поступається годині приватного уроку вчителя, наприклад, англійської мови (у Києві: 120-200 грн/ год - прим . "Главред") ", - говорить мама десятикласника Вероніка Каплуненко.
Хто в прольоті?
А ось самими незатребуваними фахівцями експерти називають зараз банкірів, юристів, вчених, космонавтів, спортсменів та держслужбовців.
"Спортсмени можуть піти працювати в масовий спорт, ті ж спортивні клуби. Але зараз запит на послуги персональних тренерів у зв'язку з кризою різко впав - люди на цьому заощаджують в першу чергу. Ще рік тому хороший тренер, працюючи по 5 годин по п'ять разів на тиждень, легко міг заробляти на місяць 10-15 тисяч. Зараз вони ледь дотягують до десяти тисяч гривень, а навантаження у них в півтора рази вище", - розповідає фітнес-тренер Анна Ковальчук.
Ще гірше йдуть справи в держсекторі - там зараз йдуть великі скорочення. Наприклад, за словами голови Національного банку України Валерії Гонтарьової, в її відомстві планується скоротити близько 50% штату співробітників.
Є труднощі з пошуком роботи у представників технічних (інженерних) спеціальностей. "Відносно швидко і на досить високі зарплати - від 10 тис. гривень, можуть претендувати лише інженери, чия діяльність якось пов'язана з обладнанням харчопрому, іншим знайти роботу досить складно. Зарплатні пропозиції коливаються в межах 5-7 тисяч гривень", - ділиться спостереженнями Олександр Єгоров, інженер-механік в одній великій київській компанії.
З юристами, науковцями та космонавтами - ситуація ще більш прозаїчна. Першими - ринок давно перенасичений, а дві останні спеціальності - вже багато залежать виключно від держави, яка, схоже, забула про таких стратегічні і популярні напрямки у всьому світі як космонавтика та наука. Україна входить до ТОП-10 країн, з яких найчастіше емігрують люди, які вирішили пов'язати своє життя з наукою.
У своїх прогнозах на наступний рік експерти ринку праці обережні. Але впевнені - ТОП-З найбільш затребуваних спеціальностей збережеться і в 2016-му. "Попит на програмістів диктують світові тенденції, і цей тренд заданий на кілька років вперед, хворіти українці теж не перестануть, а отже, потреба в послугах лікарів збережеться, робота на себе - підприємництво також залишиться серед найбільш бажаних - українське суспільство все сильніше позбавляється від радянських стереотипів, у нього прокидається почуття господарника і бажання створювати і керувати чимось своїм", - вважає Костянтин Новак. Збережеться, на його думку, і зарплатний рівень для фахівців модних професій.
А ось список непопулярних спеціальностей може наступного року сильно змінитися. Експерт у приклад наводить професію військового і поліцейського. Ще кілька років тому працювати в патрульно-постовій службі мало хто хотів, а професійну службу в армії вибирали в основному діти кадрових військовослужбовців, які могли забезпечити кар'єру. Для більшості ж обидві ці спеціальності не вважалися перспективними. Але останні події в Україні змінили ставлення до цих професій.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
6325
5229
234
8
241
9
421
91
235
7
Робота в Володарськ-Волинському
247
7
241
7
402
80
268
20
227
5
230
6
268
31
226
5
342
58
246
17
230
6
236
5
248
11
231
10
226
5
225
5
240
5
232
0
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Житомирі складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 26500 грн.
Jobs.zt.ua
- 8320 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...