Які професії будуть у ціні цієї весни

Незважаючи на те, що вже в лютому розпочався активний набір людей для сезонної роботи, кількість шукачів котрий місяць поспіль перевищує число вакансій. Так, за даними міжнародного кадрового агентства hh.ua, в останній місяць зими на 1 робоче місце припадало 5 резюме. «Так що маємо, швидше, «ринок роботодавців», а не «ринок кандидатів», - констатує менеджер проектів консалтингової компанії «Алла Коняєва і Партнери» Ольга Карасевич.
Що цікаво, за даними hh.ua, стало більше вакансій для молодих фахівців (які «коштують» дешевше), а вимог до досвіду претендентів в середньому менше. Бізнес заощаджує гроші.
Такий стан справ Олександр Жолудь, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень, пояснює тим, що над українською економікою в цілому домінує торішня рецесія (вона виражається в спаді ділової активності та зниженні виробництва). «І це обмежує попит на нових працівників, - говорить експерт. - Ось уже півроку маємо ситуацію, при якій кількість відпрацьованих годин на кожну пару робочих рук в Україні падає, тобто людей в основному не звільняють, проте оскільки не можуть завантажити на повний робочий день, то наймати нових ніхто не буде».

В ціні аграрії. Олександр Жолудь упевнений, що ця тенденція буде спостерігатися й навесні. «Вакансії будуть викладатися дуже обмежено. Вони будуть надходити в основному від компаній, які завдяки оригінальним ідеям можуть успішно працювати навіть в умовах рецесії, - відзначає експерт. - Щоправда, тенденція зачепить сектори економіки нерівномірно: не очікується скорочень і змін попиту в секторах обслуговування, наприклад - в освіті, соціальних послугах, роздрібній торгівлі, охороні здоров'я. З іншого боку, можливе зменшення попиту в галузях, які зайняті виробництвом товарів: промислове виробництво тільки скорочувалося в останні місяці і навесні навряд чи буде нарощувати міць. Також навесні немає шансів піднятися будівництву: воно скорочує обсяги, і набирати людей нікуди. ІТ-послуги продовжать відчувати себе непогано в тому числі і за рахунок того, що вони працюють частково на закордонний ринок і попит невичерпний».
Сергій Марченко, керуючий партнер Executive Search компанії SM Consulting, також вважає, що не варто чекати навесні на ринку праці глобального потепління для шукачів: в цілому вакансій і раніше буде менше, ніж резюме. Виняток становитиме агробізнес. «Він є одним з небагатьох стабільно зростаючих в Україні, - пояснює експерт. - Особливо цінуються механізатори зі знанням іноземних мов, які вміють поводитися зі складною і дорогою імпортною сільгосптехнікою: в коротку пору сівби зернових на рахунку кожен трактор, роботодавці хочуть мати гарантію, що дорога техніка буде експлуатуватися дбайливо й максимально ефективно. Активно ведуть себе на ринку й пташники: нещодавно підписано протоколи про вільний допуск української курятини та яєць на ринок ЄС, що обіцяє зміну певних технологій вирощування птиці та вимагає додаткової робочої сили. За рештою, «неаграрним» галузям весняну активність роботодавців прогнозувати складно: все залежить від того, з якими показниками вийде економіка з лютого-березня. За оптимістичним сценарієм, можливе незначне зростання активності, за песимістичним - буде крутий обвал попиту на робітничі спеціальності та торговий персонал ».
Також продовжать активно набирати персонал на літні майданчики ресторанів, кафе, в готелі Криму, Туреччини, Єгипту, Тунісу, на сільгоспроботи в Європу та Фінляндію. «Плюс з'являться додаткові вакансії в «виносній торгівлі»: на лотки та намети, - говорить Вікторія Котлярова з команди порталу Jobs.ua. - Те ж саме стосується торгових відділів. При потеплінні розшириться штат торгових представників сезонних товарів і продуктів».

Зарплати замерзнуть. В цьому впевнені всі опитані нами експерти. «Враховуючи невисокий попит на найману працю, навряд чи варто чекати підвищення зарплат в найближчі місяці», - вважає Сергій Марченко. «Серйозного перегляду зарплат не буде», - прогнозує й Олександр Жолудь.
Можливі хіба що точкові зміни для цінних кадрів, яких будуть переманювати інші роботодавці. А також на стабільне зростання доходів можуть розраховувати «айтішники»: ця сфера ринку праці розвивається за своїми законами, які диктує підвищений попит на наших спеціалістів з боку зарубіжних роботодавців.
Цікаво, що українці особливо й не розраховують на зростання зарплат. Так, за даними опитування порталу rabota.ua, на нього сподівається всього лише один з чотирьох опитаних.

segodnya.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад